Wydarzenia z lat ubiegłych

Rok szkolny 2019/2020 »   Rok szkolny 2018/2019 »   Rok szkolny 2017/2018 »   Rok szkolny 2016/2017 »  Rok szkolny 2015/2016 »   Rok szkolny 2014/2015 »   Rok szkolny 2013/2014 »  Rok szkolny 2012/2013 »  Rok szkolny 2011/2012 »   Rok szkolny 2010/2011 »  Rok szkolny 2009/2010 »  Rok szkolny 2008/2009 » Rok szkolny 2007/2008 »  Rok szkolny 2006/2007 »

Wydarzenia w roku szkolnym 2020/2021


Konkurs „Poznaj swoje prawa w pracy”

2 marca 2021 r. w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach uczniowie z czternastu szkół ponadpodstawowych wzięli udział w rozstrzygnięciu regionalnego etapu konkursu  „Poznaj swoje prawa w pracy”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice kl. III t: Anna Konsek i Wiktoria Strychalska.
Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu wiedzy z przepisów prawnej ochrony pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej.
Z radością informujemy, że Anna Konsek została laureatką konkursu, zdobywając III miejsce i będzie reprezentowała województwo śląskie na szczeblu ogólnopolskim konkursu.
Gratulujemy!

PIP  zdjęcia »»»

Pokaz stoŁów walentynkowych

Z okazji zbliżającego się święta zakochanych hotelarze z  kl. 2T(P), w ramach zajęć: usługi gastronomiczne z obsługą konsumenta wykonali prezentacje stołów walentynkowych. Uczniowie wykazali się pomysłowością, samodzielnością oraz inwencją twórczą. 
Dziękuję tym, którzy wyrazili chęć zaprezentowania swoich prac na forum szkoły.
Przyjemnego oglądania:)

Urszula Więzik            

I ogólnopolski konkurs artystycznego dekorowania pierników „dekor – PIERNIK – art”

W dniach 1-24 grudnia 2020 r. uczennica naszej szkoły Julia Gilner (2żP) wzięła udział
w I Ogólnopolskim Konkursie Artystycznego Dekorowania Pierników „dekor – PIERNIK – art” zorganizowanym przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie. 
Celem konkursu było podtrzymanie tradycji wypieku i ozdabiania pierników, a także poznawanie i wykorzystywanie różnych technik dekorowania wyrobów cukierniczych. Zadanie konkursowe polegało na artystycznym dekorowaniu lukrem własnoręcznie wypieczonych pierników, nawiązujących do tematu "Misja Świętego Mikołaja". Jurorzy oceniali prace na podstawie przesłanej dokumentacji fotograficznej. Do konkursu przystąpiło 65 uczniów z całej Polski.

piernik

 

otwarta firma

Od października do grudnia uczniowie klas: II tp, II tg, II żg i III ż wzięli udział w programie „Otwarta firma - biznes przy tablicy” organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
Celem programu jest wspieranie uczniów w procesie podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych, motywowanie uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym oraz pomoc młodym ludziom w rozwijaniu przedsiębiorczych zachowań. 
Ze względu na sytuację epidemiologiczną, w tym roku zmieniono formułę programu. Wszystkie spotkania z przedstawicielami firm Euroclear, EY, Dentsu, Isobar Polska odbyły się on line. 
Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniach i warsztatach o następującej tematyce:
- Kampania reklamowa (uczniowie pracowali nad pomysłem na kampanię reklamową) - Jestem twórcą (kreatywność, generowanie pomysłów). 
- Sprawny mózg (mnemotechniki i efektywne uczenie się). 
- Atrakcyjny zawód (kryteria atrakcyjności, jak otrzymać satysfakcjonującą pracę). 
- Przyszłość rynku pracy (trendy na rynku pracy, umiejętności niezbędne, aby odnieść sukces). 
Udział w programie umożliwił uczniom kontakt z praktykami biznesu, dzięki czemu mogli lepiej poznać specyfikę rynku pracy, dowiedzieć się jakie występują trendy na rynku pracy oraz jakie umiejętności są potrzebne, aby znaleźć satysfakcjonującą pracę. 

firma  zdjęcia »»»

Pokaz stołów świątecznych

Podczas lekcji obsługi konsumenta klasa 4D i 4Ż wykonały pokaz stołów świątecznych. Mimo iż sytuacja w kraju na świecie nie jest łatwa. Kolejne święta nie będą takie jak zwykle. Maturzyści naszej szkoły postanowili przygotować inspirujące pomysły na dekorację świątecznego stołu.
Mimo że znamy ograniczenia sanitarne nie możemy dopuścić, aby zabrakło magii świąt. Przygotujmy domy, mieszkania i nasze wigilijne stoły, aby cieszyły oko.
Nich moc będzie z Wami - Maturzyści kl. 4D oraz 4Ż.

Co pamiętasz z mitologii?

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w III SZKOLNYM KONKURSIE MITOLOGICZNYM. Brawo. Poradziliście sobie znakomicie.
Bezbłędnie na wszystkie pytania odpowiedzieli: Martyna Kula 2tp, Maria Janota 2tp, Maja Koziarczyk 2tp, Hania Farbicka 2t(g), Julia Pluta 3kg, Dawid Olek 2tg. Gratulacje.
Wszystkich, którzy chcą się jeszcze sprawdzić zapraszamy do zabawy: link

Tworzenie kampanii reklamowej

W ramach programu „Otwarta Firma” klasa II tg wzięła udział w warsztatach dot. tworzenia kampanii reklamowej prowadzonych przez pracowników firmy Dentsu. Firma Dentsu jest największą firmą, działającą na całym świecie,  specjalizującą się w tworzeniu reklam dla takich marek jak m.in.: Adidas, Philips, BMW, Mc’Donalds.
W czasie trwania warsztatów uczniowie dowiedzieli się m.in.:  Jak przygotować kampanię reklamową? Od czego zacząć planowanie kampanii? Jak napisać scenariusz reklamy i gdzie dany produkt czy firmę reklamować? Głównym punktem warsztatów było zadanie polegające na wymyśleniu najciekawszego  pomysłu na kampanię reklamową. Uczniowie zostali podzielenie na klika grup i każda z nich pod czujnym okiem mentorów pracowała nad swoim pomysłem. Wszystkie grupy zaangażowały się w zadanie, wydobyły z siebie ukryte pokłady kreatywności, ale niestety nagroda była tylko jedna…
Największą kreatywnością w zadaniu popisały się Hanna Farbicka, Aleksandra Ćwiękała oraz Natalia Sienkiewicz i to zdaniem prowadzących nagroda należy się właśnie im.  Nagrodą jest zaproszenie na  szkolenie prowadzone przez pracowników Firmy Dentsu dedykowane naszym zwyciężczyniom, które odbędzie się w styczniu.
Serdecznie gratulujemy, a Firmie Dentsu dziękujemy za przeprowadzenie inspirujących warsztatów i ufundowanie nagrody.

reklama   zdjęcia »»»

Webinarium na temat rasizmu

1 grudnia 2020 r. w ramach Refleksyjnego Klubu Online PAH młodzież z klasy 2tG uczestniczyła w webinarium poświęconym problemowi rasizmu, które poprowadził ciemnoskóry Polak, Bumi Phillips.
Bumi ukazał problem rasizmu przedstawiając liczne przejawy dyskryminacji rasowej, uświadamiając tym samym jak ciężko jest znosić nietolerancję rówieśników tylko z powodu odmiennego koloru skóry, jak bolesne mogą być słowa, jak rozległe i wszechobecne są pokłady rasizmu. W panelu dyskusyjnym Nasi uczniowie mieli możliwość zadawania pytań dotyczących rasizmu i dyskryminacji na tle rasowym.

rasizm  zdjęcia »»»

Spotkanie z reżyserką filmu „Oni nie znają naszej sztuki. Graffiti w Kenii”

1 grudnia 2020 r. klasa 2tG uczestniczyła w spotkaniu online z Pauliną Zając, autorką dokumentu „Oni nie znają naszej sztuki. Graffiti w Kenii”.
Pani Paulina opowiadała o swojej działalności filmowej, doświadczeniach z planu filmowego, wartościach, pasjach i zainteresowaniach. Uczniowie rozmawiali z reżyserką filmu na temat sytuacji artystów w Kenii, o aktywizmie i sztuce oraz problemie turystyki slumsowej. Dziękujemy Polskiej Akcji Humanitarnej za organizację spotkania, a naszym uczniom za ciekawą dyskusję i aktywny udział w wydarzeniu.
Paulina Zając - prezeska fundacji Twiga, trenerka edukacji globalnej i antydyskryminacyjnej, wieloletnia współorganizatorka Festiwalu AfryKamera oraz realizatorka niezależnych filmów dokumentalnych.

po filmie

Noc Naukowców

1 grudnia klasa 4d uczestniczyła w Europejskiej Nocy  Naukowców. Młodzież skorzystała  z  wykładu online, który został przygotowany przez badaczy z Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Tylko 15 szkół zostało włączonych do akcji, w  tym nasza:)
W ramach projektu #AnnualFoodAgenda, finansowanego przez Europejski Instytut Technologii i Innowacji w obszarze żywności (EIT Food) uczniowie mogli  wysłuchać inspirującego wykładu, który poruszał aktualne tematy  dotyczące żywienia. Pani dr Natalia Drabińska zapoznała nas z  tematyką probiotyków. Bliżej poznaliśmy bakterie zamieszkujące nasze jelita, oraz dowiedzieliśmy się jak wzmocnić nasz układ odpornościowy. To było bardzo cenne naukowe spotkanie.  Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę organizatorów Nocy Naukowców! Mamy nadzieję  na kolejne  akcje  rozwijające nasze zainteresowania  żywieniowe.
Klasa 4d

noc naukowców

noc naukowców

„ONI NIE ZNAJĄ NASZEJ SZTUKI. GRAFFITI W KENII”

1 grudnia 2020 r. uczniowie klasy 2tG wraz z nauczycielkami – p. Renatą Ferdek-Baruchą i p. Karoliną Malagą uczestniczyli w projekcji filmu „Oni nie znają naszej sztuki. Graffiti w Kenii” w ramach projektu „Szkoła Humanitarna”.
Film w reżyserii Pauliny Zając to dokument wnikający w świat artystów graffiti mieszkających w Nairobi w Kenii, których twórczość wykracza nie tylko poza ramy ich kraju, ale też gatunku artystycznego, jakim jest street art. Zdolni do wszelkich poświęceń by tworzyć, nie cofną się nawet przed największym ryzykiem, aby przeciwstawić się drapieżnym poczynaniom największych polityków i pomóc zabrać głos tym, którzy do głosu nie są dopuszczeni. Łamią konwencje, zasady, stereotypy i bariery, a wszystko to w imię sztuki i prawdy. Dumni ze swego afrykańskiego dziedzictwa, kosmopolityczni, nowatorscy – sami siebie nazywają „artivists”.
Spotkanie filmowe zakończyła dyskusja na temat stereotypów dotyczących krajów globalnego Południa, turystyki slumsowej i życia w slumsach, aktywności politycznej młodych ludzi, imperializmu kulturowego.

film

Refleksyjny Klub Online

12 listopada 2020 r. w ramach projektu „Szkoła Humanitarna” PAH uczniowie klasy 2tG uczestniczyli w pierwszej odsłonie RKO. Refleksyjny Klub Online to rodzaj kursu internetowego, którego celem jest motywowanie i inspirowanie osób uczestniczących w projekcie do krytycznego myślenia i autorefleksji nad swoją rolą – zarówno w środowisku lokalnym jak i globalnym. RKO to również możliwość korespondowania z trenerami i trenerkami PAH i wspólnego rozważania trudnych tematów, rozwiewania wątpliwości oraz pogłębiania wiedzy. 

klub

11 listopada

Regulamin konkursu: Tak smakuje Polska »»»

11 listopada

Bakcyl – Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży 

Od października uczniowie klas II tg, IItp, IIżg i III kg brali udział w programie edukacyjnym „Bakcyl – Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży”. Celem programu jest poszerzenie wiedzy finansowej uczniów oraz wprowadzenie w świat codziennych finansów, aby na starcie w dorosłość potrafili wykorzystać odpowiednie dla siebie usługi finansowe i zabezpieczyć własne potrzeby na przyszłość.
Zajęcia odbywają się online, prowadzone są przez ekspertów bankowości, którzy w atrakcyjny i ciekawy sposób przeprowadzają uczniów po zawiłym świecie finansów, przybliżając następujące tematy:
•    Rynek finansowy – zaufanie w biznesie.
•    Moje finanse, myślę przedsiębiorczo.
•    Mądre inwestowanie.

bakcyl

LEKCJE Z ZUS

Właśnie zakończył się organizowany od lat w naszej szkole ogólnopolski projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”.
Patronat nad projektem objął Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Minister Edukacji Narodowej. Założeniem projektu jest zapoznanie uczniów szkół ponapodstawowych z ideą ubezpieczeń społecznych.
zus      

W tym roku szkolnym projekt został zrealizowany w klasach: II żp, II kg(p), II kg(g), III kg.
Udział w projekcie „Lekcje z ZUS” pozwolił uczniom na poszerzenie wiedzy i nabycie umiejętności praktycznych z zakresu ubezpieczeń społecznych. Dzięki udziale w projekcie młodzież będzie lepiej przygotowana do wejścia na rynek pracy oraz do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych wyborów. Atutem projektu są były też materiały dydaktyczne w postaci zeszytu ćwiczeń, który otrzymał każdy uczeń biorący udział w projekcie.
Lekcje w ramach projektu dotyczyły takich tematów jak:
- Świadomy zawsze ubezpieczony.
- Co Ci się należy, kiedy płacisz składki ?
- Renty i emerytury.
- E-ZUS, czyli firma pod ręką.
„Lekcje z ZUS” miały za zadanie ukształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, uświadomić uczniów jakie są konsekwencje nieubezpieczania się, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

zus

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

23 października 2020 r. w ZS7 w Tychach odbyły się szkolne eliminacje XLIV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku gastronomia. Olimpiada składa się z części pisemnej i praktycznej. W naszej szkole do eliminacji przystąpili uczniowie klasy 2ż G, 2ż P, 3ż, 4d. Uczniowie w części teoretycznej rozwiązywali test składający się z 60 pytań. W części praktycznej musieli wykazać się umiejętnością przygotowania ciasta ziemniaczanego oraz rozpoznania przypraw i znajomością ich zastosowania w sporządzaniu potraw. Ocenie podlegało również wykorzystanie bielizny stołowej do nakrywania stołów i dekoracyjne składanie serwet.
Wyniki eliminacji szkolnych:
I miejsce – Daria Mykhailyk (3ż)
II miejsce – Zuzia Kątny (4d)
III miejsce – Nina Orszulik (4d)
Szkolna Komisja OWiUR w składzie: Karolina Malaga, Renata Ferdek-Barucha, Agnieszka Kasprzyszyn do reprezentowania szkoły w eliminacjach okręgowych nominowała Darię Mykhailyk.
Zwycięzcą eliminacji szkolnych gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Ministerstwo Środowiska.

olimpiada  zdjęcia »»»

LIDERKI ZAWODU

Z przyjemnością informujemy, że Prezydent Miasta Tychy przyznał naszym uczennicom: Zuzannie Kątny, Aleksandrze Majewskiej oraz Ninie Orszulik stypendia „Lider Zawodu”. Stypendia te skierowane są dla uzdolnionych uczniów mających znaczące osiągnięcia w zakresie kształcenia w zawodzie.

Wszystkim stypendystkom serdecznie gratulujemy! 

liderki

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Prawdy i mity na temat odżywiania

6 października 2020 r.  klasa 4d uczestniczyła w warsztatach  "Prawdy i mity na temat odżywiania". Spotkanie odbyło się w formie online. Młodzież  otrzymała sporą dawkę informacji na temat właściwych nawyków  żywieniowych od pani dietetyk.  Po prelekcji każdy słuchacz rozwiązał test sprawdzający  wiedzę.  Organizator  szkolenia   (Grupa  Maspex  Sp.  z  o. o .  z Wadowic) ufundował dla każdego  z uczestników  niespodzianki w postaci produktów spożywczych marki Łowicz, Lubella, Kubuś, Tymbark.  To było bardzo ciekawa lekcja za którą serdecznie  dziękujemy!

prawdy o odżywianiu  zdjęcia »»»

III Kongres Rozwoju Systemu Edukacji

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Panią Dyrektor Joanną Żebrowską, podczas jednej z sesji Kongresu Rozwoju Systemu Edukacji "Zawodowy Erasmus+ odporny na przyszłość?".

finał konkursu kulinarnego WorldSkills Poland

W dniach 28 - 30 września  w Poznaniu  na  Targach Polagra odbyły się  Eliminacje  Krajowe WorldSkills Poland 2020. Konkursy odbywały się w  czterech konkurencjach: cukiernictwo, gotowanie, carving i serwis. Organizatorem eliminacji była  Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
Jedną z  uczestniczek konkursu kulinarnego  była absolwentka naszej szkoły - Magdalena Kowalik. Magda rywalizowała z  kucharzami z Wrocławia, Łodzi, Kielc, Zduńskiej Woli, Gorzowa, Rzeszowa  a także z reprezentantem Holandii oraz Hiszpanii.  Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu  dania głównego (składnik główny - kurczak kukurydziany)  oraz deseru (składniki obowiązkowe: ciasto  kruche, czekolada, gruszka, orzech i pietruszka).  Na przygotowanie potraw uczestnicy mieli 3 godziny.  Poza tym  na  startujących  czekała konkurencja techniczna (krojenie warzyw w julienne). Wszyscy młodzi kucharze reprezentowali bardzo wysoki poziom  zawodowy. Międzynarodowe jury  oceniało   organizację, estetykę i etykę  pracy, sposób przygotowania  i  serwowania potraw oraz  smak  i  wizualizację talerza zgodnie z  najwyższymi wymaganiami. Udział w  takim konkursie dla Magdy to niesamowite  doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości. To  praca z najlepszymi z najlepszych, to spotkania, rozmowy z ekspertami z branży.  Magdzie życzymy wielu sukcesów zawodowych!

Zobacz:
https://www.youtube.com/watch?v=rL5hxP9QKwA
https://www.youtube.com/watch?v=8AUNnTlmnS8

dyplom              

WorldSkills  zdjęcia »»»

Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

Dziękujemy wszystkim uczennicom i uczniom naszej szkoły, którzy wzięli udział w wyborach.
Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Oliwia Bocheńska uczennica klasy 3ż, zastępcą przewodniczącej jest Aleksandra Cinalska z klasy 3t.

Gratulujemy serdecznie życząc udanej oraz kreatywnej i twórczej kadencji.

wybory  zdjęcia »»»

Szkoła Humanitarna 2020/21, Krytycznie i Globalnie"

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacji globalnej, organizowanego przez Polską Akcję Humanitarną. 

pah                                  

W dniach 24-26.09 p. Renata Ferdek i Karolina Malaga wzięły udział w szkoleniu, które wykorzystają w realizacji programu z klasą 2tG. Będziemy poszerzać swoją wiedzę na temat problemów współczesnego świata oraz zastanawiać się, w jaki sposób zmieniać nasz wspólny dom na lepszy.

szkoła humanitarna  zdjęcia »»»

              

  


»