Klub wolontariusza:

Ze śpiewem ptaków
Z zapachem wiosny
Wciąż odradza się życie
Zmartwychwstanie
Nadzieja, którą dał nam Pan
Mocni nadzieją
Nieśmy nadzieję Tam,
gdzie inni zawodzą.

Aktualności:

Zbiórka dla Schroniska

Po raz kolejny w ramach akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” w naszej szkole odbyła się zbiórka dla podopiecznych schroniska dla zwierząt w Tychach. Akcję zorganizowali członkowie Koła Wolontariatu wraz z opiekunką p. Agnieszką Nawratowicz.
Zebrana dary (karma, suplementy dla psów i kotów, obroże, smycze, zabawki, koce) wolontariusze zawieźli 22 grudnia 2022 r. do miejskiego schroniska.
Bardzo dziękujemy wszystkim za aktywny udział w tym przedsięwzięciu.


Szkolne Koło Wolontariatu rozpoczyna akcję wspierania bezdomnych zwierząt poprzez promowanie adopcji konkretnych psów i kotów ze schroniska.
Wybierz jednego zwierzaka i pomóż mu znaleźć dom przed zimą!
Wszystkie osoby chcące wziąć udział w akcji - proszone są o kontakt z Panią mgr Agnieszką Nawratowicz, sala nr 20.


Dzień WOLONTARIUSZA

5 grudnia obchodzony jest międzynarodowy dzień wolontariusza. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowaliśmy spotkanie młodzieży z przedstawicielem Śląskiego Hospicjum dla Dzieci oraz akcję „Marzycielska Poczta”, polegającą na tworzeniu kartek świątecznych dla ciężko chorych dzieci. W naszych działaniach uczestniczyli przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariusza ZS 5 w Tychach.
W szkole prowadzona jest również zbiórka rzeczy dla Domu Dziecka (ubrania, książki, przybory szkolne, zabawki).


Zbiórka dla podopiecznych Domu Dziecka w Bytomiu

Od 1 do 10 grudnia 2014 odbywała się akcja, której celem było zebranie zabawek i książek dla podopiecznych Domu Dziecka w Bytomiu. Dziękujemy wszystkim darczyńcom:)

zbiórka Dom Dziecka zbiórka Dom Dziecka zbiórka Dom Dziecka             

Marzycielska Poczta

4 i 5 grudnia 2014 odbyła się już po raz trzeci akcja Marzycielskiej Poczty. Uczniowie spotkali się w szkolnej bibliotece, aby wykonać kartki świąteczne, które zostaną wysłane do ciężko chorych dzieci. W tym roku nasze prace trafią do Kacpra Pietrzyka, Patrycji Ostaszewskiej oraz Tomka Szynkaruka. Mamy nadzieję, że sprawią one maluchom dużo radości oraz wywołają uśmiech na ich twarzach.

Tychy. Nasze miasto »»»


Oblicza wolontariatu

W związku z przypadającym 5 grudnia Dniem Wolontariusza uczystniczyliśmy w sympozjum pod tytułem „Oblicza wolontariatu” w Pasażu Kultury Andromeda. Poświęcone było ono promowaniu pozytywnych postaw i pomocy w stosunku do osób niepełnosprawnych, starszych i chorych.

wolontariat wolontariatwolontariat


5 GRUDNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ WOLONTARIATU

Z tej okazji w naszej szkole:

  • 1-10 grudnia - zbiórka dla podopiecznych Domu Dziecka w Bytomiu (zabawki, książki, gry w bardzo dobrym stanie)
  • 3 grudnia - udział w sympozjum Wolontariatu
  • 4-5 grudnia - wykonywanie pocztówek do „Marzycielskiej Poczty”


Mikołajki

6 grudnia 2013 r. nasi wolontariusze brali udział w Mikołajkach organizowanych przez
ZS nr 5. Podzielili się swoją wiedzą i czasem z dziećmi niepełnosprawnymi z Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnym z Borowej Wsi. Przygotowali stanowisko strojenia ozdób świątecznych oraz prowadzili zajęcia zdobienia ciasteczek.
Nasze uczennice Barbara Dąbrowska i Monika Poraj wykonały piosenkę „Nie jesteś sam” – promującą ideę wolontariatu.


Pola nadziei

3 października 2013 r. przy budynku Domu Hospicyjnego w Tychach nasi wolontariusze uczestniczyli w inauguracji 12 tyskiej edycji Ogólnopolskiej Hospicyjnej Akcji „Pola nadziei”. Uczniowie 13 tyskich placówek oświatowych posadzili ponad 300 cebulek żonkili, które są symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. 


Kiermasz biżuterii na cele charytatywne

3 czerwca 2013r. odbył się kiermasz biżuterii wykonanej przez dziewczyny ze szkolnego klubu wolontariusza
Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup pieluch dla Podopiecznych Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci w ramach akcji "Pieluszka dla chorego maluszka".

   

Festiwal Tyskiej Nadziei

9 kwietnia 2013r. w Teatrze Małym odbyła się  druga edycja Festiwalu Tyskiej Nadziei
W tym roku przebiegał on pod hasłem „Empatia – bliskie spotkanie z chorym i jego rodziną”. Do udziału w tegorocznym konkursie zgłosiło się sześć tyskich placówek oświatowych.
Tegoroczny Festiwal wygrały nasze reprezentantki: Barbara Dąbrowska i Monika Poraj. Dziewczyny samodzielnie napisały słowa i skomponowały muzykę do piosenki „Nie jesteś sam”. Gratulujemy!

            

Szkolny Klub Wolontariusza ma już 5 lat!

4 grudnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Postanowiliśmy wykorzystać tę uroczystość i przedstawiliśmy dokonania Szkolnego Klubu Wolontariusza. W roku 2012/2013 nasz klub kończy 5 lat działalności. Z tej okazji  chcieliśmy docenić wkład pracy naszych wolontariuszy: (którzy uczestniczą w kiermaszach, kwestach i  innych zbiórkach na rzecz Hospicjum). Przypomnieliśmy też cykliczne imprezy, które organizujemy i w których bierzemy udział (Pola nadziei, Festiwal Tyskiej Nadziei, Nieprzeciętni, zajęcia świetlicowe na Oddziale Dziecięcym Szpitala Wojewódzkiego w Tychach.) W części artystycznej wystąpiły nasze uczennice: Barbara  Dąbrowska i Monika Poraj. Piękne wykonanie i słowa o miłości, cierpliwości i nadziei w chorobie wzruszyły niejednego. Na zakończenie wszyscy uczniowie, którzy aktywnie działali w klubie zostali odznaczeni. Ponadto przedstawicielki tyskiego hospicjum, panie Justyna Rutkowska i Joanna Borys zwróciły uwagę na różne aspekty pracy wolontariackiej.

Prezentacja Klubu Wolontariusza »»»

Wolontariusze z ZS nr 7 podsumowali swoje dokonania »»»

  zobacz »»»

Forum Młodzieży Szkolnej "Szkolny Żonkil"

Empatia – bliskie spotkania z chorym i jego rodziną - to temat II Forum Młodzieży Szkolnej "Szkolny żonkil", które odbyło się 14 listopada w auli WSZiNS w Tychach. Młodzież należąca do Szkolnych Kół Wolontariatu przygotowała i prezentowała multimedialne prezentacje na temat empatii. Nasza szkołę rezprezentowały uczennice kl. 3au: Ola Gorzalnik i Barbara Janik.
Prezentacja »»»

 zobacz »»»

Wzięliśmy udział w Kweście listopadowej na rzecz Hospicjum

W tym roku kwesta przy tyskich cmentarzach ograniczyła się do jednego dnia, 1 listopada. Do 214 skarbonek trafiło 55.716, 98 zł. Rekordzista zebrał 1.422,75 zł, okazał się nim uczeń naszej szkoły Marek Dominiec.

Najwięcej wolontariuszy (162) kwestowało przy cmentarzu komunalnym w Wartogłowcu, gdzie zebrali 35.957,97 zł. Przy cmentarzach parafialnych przy kościele Marii Magdaleny
i w Urbanowicach oraz na cmentarzu komunalnym w Świerczyńcu kwestowały 92 osoby
i zebrały 11.688,64 zł. Przy cmentarzu parafialnym przy kościele Ducha Św. stanęło
z puszkami 71 osób. Efekt ich kwestowania to 6.077,73 zł.
Wśród kwestujących byli wiceprezydent Michał Gramatyka oraz radni Mariola Szulc, Klaudiusz Slezak i Jerzy Sienicki, a także była radna Aleksandra Spisak-Golemo.
Nastoletni wolontariusze byli uczniami: I LO, II LO, III LO, ZS nr 1, ZS nr 7, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 11, Zespół Szkół Sportowych.
Kwesty listopadowe organizowane są od 2000 roku. Ich łączny dochód wynosi prawie 400 tys. zł. Początkowo szedł na zakup koncentratorów tlenu. Od roku 2005 środki z kwest są przeznaczane na budowę Domu Hospicyjnego w Tychach.
Źródło »»»

Pola nadziei

Młodzież Szkolnego Klubu Wolontariusza przystąpiła do kolejnej – XI tyskiej edycji Ogólnopolskiej Akcji „Pola Nadziei”
Akcja  „sadzenie żonkili” po raz pierwszy odbyła się przy budynku budującego się domu Hospicyjnego w Tychach przy ul. Żorskiej za kościołem Ducha Świętego.
Zobaczcie jak to się odbywało…

  zobacz »»»

Nieprzeciętni 

30 marca w naszej szkole odbyła się IV edycja Nieprzeciętnych. Jest to impreza organizowana przez szkolny Klub Wolontariusza. I tym razem mogliśmy podziwiać nasz szkolne talenty. Prace plastyczne zaprezentowały: Katarzyna Gleba kl.4a, Małgorzata Heczko, kl.1f, a także Kinga Makosz kl. 1d. Na każdej przerwie w holu odbywały się występy utalentowanych muzycznie. Jak zwykle rapowali Michał Szczepaniec i Kamil Wenerski z kl.3t, ponadto zaśpiewała też Barbara Dąbrowska z kl.1d. Imprezę uświetnił też występ z kl.1h Patryka Stokłosy, a gościnnie wystąpił zespół Hejzakru
Tegoroczna impreza odbywała się pod hasłem „ Żonkilowe warsztaty” Kolejnym etapem Nieprzeciętnych były zajęcia plastyczne, które prowadziła pani Katarzyna Gretka. Pod jej czujnym okiem uczniowie z zaprzyjaźnionych Klubów Wolontariusza (Zespół Szkół Sportowych , Gimnazjum Zespółu Szkół nr 6) uczyli się wykonywać żonkile z bibuły.  Te piękne, wiosenne kwiaty stały się symbolem nadziei i solidarności z osobami przewlekle chorymi. 
Na spotkaniu wysłuchaliśmy także wykładu naszych gości z Hospicjum. Pani Justyna Rutkowska i Joanna Borys opowiedziały zebranym jak postępować, gdy ktoś z naszych bliskich zachoruje. 
Wszyscy uczestnicy miło spędzili czas jednocząc się we wspólnej, jakże ważnej akcji.

  więcej zdjęć >>>

Festiwal tyskiej nadziei

10 marca 2011r. w Teatrze Małym odbył się finał konkursu w ramach ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei, na piosenkę o tematyce hospicyjnej. W Festiwalu Tyskiej Nadziei, swoje utwory zaprezentowało 9 szkół. Uczniowie musieli samodzielnie skomponować muzykę, napisać tekst, a następnie wykonać utwór na teatralnej scenie. Naszą szkołę reprezentowali Kamil Wenerski oraz Michał Szczepaniec  wykonując hip-hopowy utwór „Niesiemy pomoc”. 
Jury, które oceniało utwory pod względem wartości muzycznych, literackich oraz treści przyznało naszym reprezentantom 2 miejce. Gratulujemy!

Klub Szkół UNICEF 

Nasza Szkoła przystąpiła  do Klubu Szkół UNICEF. Zrzesza on szkoły, które chcą aktywnie uczestniczyć w projektach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF oraz które chcą włączyć się w akcje humanitarne dedykowane najbardziej potrzebującym dzieciom z całego świata.  
Celem klubu jest:
- Edukowanie uczniów na temat sytuacji ich rówieśników z różnych części świata,
- Budzenie świadomości społecznej i aktywnej postawy wobec zastanej rzeczywistości,
- Zaangażowanie szkół we współpracę UNICEF w ramach organizowanych projektów,
- Propagowanie idei tolerancji międzykulturowej i międzynarodowej.

"Wolontariat-bezcenny dar"

15 grudnia nasz Klub Wolontariusza prezentował swoją działalność podczas seminarium "Wolontariat-bezcenny dar", które odbyło się w Urzędzie Miasta w Tychach.

Mieliśmy okazję opowiedzieć o przedsięwzięciach i inicjatywach podejmowanych przez naszych wolontariuszy. Była to doskonała szansa aby podzielić się swoimi doświadczeniami i szerzyć ideę wolontaiatu.
Informacje o seminarium znajdują się na stronie www.ngo.umtychy.pl

        Zobacz prezentację >>>

Magda Szweda - laureatka nagrody "Wolontariusz Roku 2009"

   Zobacz więcej zdjęć z działalności Magdy >>>


Zajęcia w szpitalu

Nasi wolontariusze organizują zajęcia świetlicowe na Oddziale Dziecięcym Szpitala Wojewódzkiego w Tychach. Dziesięciu uczniów naszej szkoły, spędza swój czas popołudniami z dziećmi przebywającymi na oddziale, umilając im pobyt różnego rodzaju zajęciami. Zajęcia odbywają się przez pięć dni w tygodniu.

 
       

Spotkanie w szpitalu

20 listopada 2008 r. dziewczyny z klubu spotkały się z p. Agatą Kaszycą - oddziałową oddziału dziecięcego szpitala wojewódzkiego. Wolontariuszki, które chcą odwiedzać dzieci, zostały poinformowane o zasadach, których należy przestrzegać podczas zabaw z dziećmi. Wręczyły również zabawki i przybory szkolne zebrane podczas akcji przeprowadzonej w naszej szkole. 
W minionym tygodniu już kilka dziewczyn spotkało się z dziećmi w szpitalu.


Zbiórka Żywności

27 września 2008 r. Wolontariusze brali udział w akcji "Podziel się posiłkiem" organizowanej przez TPD. Nasze uczennice Magdalena Szweda i Agnieszka Zgryźniak z kl. 1d uczestniczyły w zbiórce żywności w tyskim supermarkecie Real. Wolontariuszki przyjmowały produkty z długim okresem przydatności, np płatki śniadaniowe, cukier, ryż, dżemy, konserwy i dania gotowe, soki oraz oleje. Jest to kolejna tego typu akcja, zawsze cieszy się ona dużym zainteresowaniem. Tym razem było podobnie. Zebraną żywność otrzymają dzieci z rodzin najuboższych.


            

Podsumowanie działalności

W czasie uroczystości z okazji zakończenia roku szkolnego została zaprezentowana praca klubu wolontariusza. Zebrani mogli zobaczyć prezentację mówiącą o działalności młodych wolontariuszy. W spotkaniu uczystniczyli goście tyskiego Hospicjum im. Św. Kaliksta. Podziękowali oni za zaangażowanie uczniów naszej szkoły w szerzenie idei wolontariatu, a zwłaszcza za udział w akcjach hospicyjnych. Wolontariusze wręczyli gościom 100 zł - dochód z kiermaszu, który odbył się po imprezie "Nieprzeciętni".

Impreza pod hasłem „NIEPRZECIĘTNI”, która odbyła się 29 maja br. miała odkryć talenty jakie posiadają uczniowie naszej szkoły. Stała się ona również okazją do szerzenia idei wolontariatu. 
Nasza grupa miała także swoje miejsce w tym wydarzeniu. Dwa miesiące dziewczęta przygotowywały aniołki i kartki, które były sprzedawane podczas kiermaszu po zakończeniu imprezy. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na budowę Hospicjum im. św. Kaliksta w Tychach. Dziewczęta przyczyniły się także do powstania scenografii i wystawy prac plastycznych.

Pola nadziei 2008

10 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ”Pola nadziei”.
Członkowie Klubu Wolontariusza w towarzystwie klas 2d i 2uk zasadzili na chodniku łączącym szkoły poletko żółtych żonkili. Kwiat ten jest symbolem nadziei i wsparcia. Wydzielając w szkole swoje miejsce, tym samym wyrażamy solidarność z osobami przewlekle chorymi.
Młodzież bardzo chętnie zaangażowała się w przedsięwzięcie. Wolontariuszki Aneta Bajorek oraz Ewelina Michalska z kl. 2d pod opieką pani Katarzyny Gretki oraz Marty Małyszek Kamińskiej wykonały plakaty informujące o akcji. Kasia Krasa wraz z Martyną Noras z kl. 2uk przygotowały tablicę pamiątkową. Wszystkie potrzebne rekwizyty i żonkile zostały zakupione z funduszy zebranych wcześniej przez wolontariuszy.
Sadzenie żonkili nie było jednorazową akcją. Uczniowie wyrazili chęć podjęcia dalszych działań mających na celu pomoc osobom cierpiącym. 
Przed nami kolejne przedsięwzięcia pod patronatem szkolnego Klubu Wolontariusza.

Pierwsza wizyta na oddziale dziecięcym szpitala wojewódzkiego

W środę 9 kwietnia br. dziewczęta należące do grupy wolontariatu udały się po raz pierwszy do szpitala wojewódzkiego. Spotkały się z oddziałową oddziału dziecięcego - 
p. Agatą Kaszycą – po to, by dowiedzieć się, jak mogą pomagać przebywającym w szpitalu dzieciom. Wizyta przebiegła w miłej atmosferze. Dziewczyny przekonały się, że mogą wiele ofiarować chorym dzieciom, poznały zasady przebywania na tego typu oddziale szpitalnym. Zadawały wiele pytań dotyczących pracy z dziećmi, funkcjonowania oddziału, co z pewnością pomoże im przy kolejnych wizytach. 
Na zakończenie spotkania wręczono pani oddziałowej baśnie dla dzieci, zakupione z funduszy zebranych w czasie kiermaszu walentynkowego. Pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na zakup bloków, farb, kredek itp., bo jak dowiedzieliśmy się w czasie spotkania szpital nie ma pieniędzy na tego typu artykuły. Już niedługo dziewczęta będą systematycznie odwiedzały dzieci w szpitalu.

W spotkaniu uczestniczyły: Kasia Krasa (II uk), Martyna Noras (IIuk), Aneta Bojarek (IId), Natalia Kostyra (IId), Magda Dowiat (Inp), Karolina Zając (Inp), Klaudia Rybka (Inp), Krystyna Trąbała (1np), Klaudia Woźniak (1np) z opiekunami p. Martą Kamińską i Katarzyną Gretką.

Pola nadziei

W całej Polsce trwa kolejna edycja kampanii hospicyjnej „Pola Nadziei”, której celem jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów oraz uwrażliwianie społeczeństwa na los osób termalnie chorych. 
W geście solidarności z osobami umierającymi na raka sadzone są żonkile.
My także pragniemy przyłączyć się do tej akcji!!! 

Jeżeli masz w swoim ogródku cebulki żonkili, i możesz się nimi podzielić – Ofiaruj je!

Zbiórka do dnia 4 kwietnia. Cebulki można składać w gabinecie pedagoga szkolnego.

    

Warsztaty plastyczne! 

Jeżeli chcesz pomóc innym, masz zdolności plastyczne przyjdź na warsztaty
w czasie których wykonujemy drobiazgi sprzedawane później na cele charytatywne. 
Odbywają się one w każdą środę o godz. 14.15 w sali 36i. 
Zajęcia prowadzi p. Katarzyna Gretka.

Kiermasz walentynkowy

12 lutego 2008 r. dziewczęta należące do Klubu zorganizowały kiermasz walentynkowy. Wcześniej na zajęciach przygotowały kartki i serduszka, które można 
było zakupić podczas imprezy. Dochód ze sprzedaży wyniósł 173 zł
Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na zakup gier i zabawek dla dzieci przebywających na oddziale dziecięcym szpitala wojewódzkiego
Do akcji przyłączyła się także klasa I E, sprzedając kartki i ciasto. Przekazali oni na ww. cel 100 zł.

Pola nadziei

W październiku rusza ogólnopolska akcja „Pola nadziei". Ma ona na celu pomoc w walce z chorobą nowotworową. Zadaniem programu jest pozyskanie środków finansowych na utrzymanie hospicjów. 
Nasza szkoła w tym roku przyłączyła się do akcji, a pierwszym przedsięwzięciem jest powstanie KLUBU WOLONTARIUSZA. 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY! 

Szczegółowych informacji udziela pedagog szkolny p. Marta Małyszek – Kamińska.