r

Poznaj Polskę


                        

Kraków – szlakiem historii i kultury

24 maja 2022 uczniowie klasy 2tż wraz z kilkoma koleżankami z klas 3T(P) i 3Ż(P) pod opieką wychowawcy P. Anny Wróbel oraz P. Marioli Rakowskiej udali się na wycieczkę do Krakowa w ramach rządowego przedsięwzięcia pod nazwą Poznaj Polskę.
Wycieczka rozpoczęła się spacerem wzdłuż brzegu Wisły i wykonaniem pamiątkowego zdjęcia pod pomnikiem Smoka Wawelskiego. Następnie uczestnicy udali się na dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie spotkali się z przewodnikami i rozpoczęli zwiedzanie Zamku od wystawy pt. Wawel Zaginiony poświęconej historii wzgórza wawelskiego, która w obecnym kształcie została udostępniona zwiedzającym w 1975 r. Kolejnym punktem programu była multimedialna wystawa pt. Wawel Odzyskany przedstawiająca dzieje wzgórza wawelskiego od trzeciego rozbioru Polski w 1795 r. aż po czasy współczesne. Po obejrzeniu wystaw na Zamku Królewskim grupa rozpoczęła zwiedzanie historycznego zespołu miasta Krakowa. Ulicą Grodzką grupa udała się na Rynek Główny, do Kościoła Mariackiego, a następie ulicą Floriańską, mijając Muzeum Farmacji i Dom Matejki, do Bramy Floriańskiej i Barbakanu. W drodze powrotnej na Rynek Główny uczniowie przeszli na plac Świętego Ducha, na którym znajduje się teatr im. Juliusza Słowackiego. Na zakończenie wycieczki uczniowie mogli zakupić pamiątki w Sukiennicach oraz odpocząć pod pomnikiem Adama Mickiewicza. 

  zdjęcia »»»

Poznaj Polskę – Kraków – szlakiem historii i kultury żydowskiej

20 maja 48 uczennic i uczniów klasy 1ż i 3tG, w ramach programu „Poznaj Polskę”, wybrało się na historyczną wycieczkę do Krakowa. 
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania historii KL Płaszów. Niemiecki nazistowski obóz pracy i koncentracyjny powstał pod koniec 1942 r. na terenie dwóch żydowskich cmentarzy. Jego główną ulicę wybrukowano macewami – żydowskimi nagrobkami. Kierowani tu byli głównie Żydzi z krakowskiego getta i gett likwidowanych w innych miastach, a także Polacy i Romowie. Liczba więźniów – przetrzymywanych w tragicznych warunkach, zmuszanych do morderczej pracy i głodzonych – sięgała 35 000.Wśród tych, którzy przeżyli, znaleźli się m.in. pracownicy fabryki Oskara Schindlera (ok. 1100 osób). Historia ich ocalenia spisana w powieści Lista Schindlera stała się kanwą obsypanego nagrodami filmu Stevena Spielberga. Tereny byłego obozu posłużyły jako plan filmowy. Obozowej zabudowy dziś już nie ma – nie zachowały się ani baraki, ani wieżyczki strażnicze. Ofiary obozu upamiętnia kilka niewielkich obelisków oraz siedmiometrowy Pomnik Ofiar Faszyzmu z przejmującą symboliką wyrwanych serc. 
Kolejnym punktem naszej wycieczki był krakowski Kazimierz, dziś kojarzony jako dawna dzielnica żydowska. Spacer po Kazimierzu przybliżył nam historię średniowiecznego miasta pod Krakowem oraz tradycję i kulturę żydowską. Klimat dawnego Kazimierza mogliśmy poczuć w restauracji „Ariel”, serwującej tradycyjne żydowskie potrawy. Wystrój restauracyjnych sal, kolekcja malowniczych obrazów o tematyce żydowskiej oraz koncerty muzyki żydowskiej-klezmerskiej pozwalają przenieść się w dawne czasy. 
Skoro wszystkie drogi prowadzą na Rynek Główny – nie mogło nas tu zabraknąć. Ten imponujący, największy rynek europejski, trzeba odwiedzić, by posłuchać hejnału z wieży mariackiej, nakarmić gołębie i usiąść pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Nie być tutaj, to jakby nie być w Krakowie.
„Poznaj Polskę” to program Ministra Edukacji i Nauki, którego celem jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez umożliwienie poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

   zdjęcia »»»