Przemysł turystyczny na Cyprze,
jako nowe wyzwanie dla polskich kucharzy i kelnerów


Wizyta przygotowawcza  »»»


Terminy wyjazdów na staże

I grupa maj 2013
II grupa czerwiec 2013
III grupa październik 2013
IV grupa listopad 2013

Prezentacja na temat stażu

Ważne informacje »»»

Cypr - byliśmy tam! Gazetka Szkolna. 2014, styczeń »»»

Uczniowie z Browarnika odwiedzili Cypr »»»

Co słychać w tyskich szkołach. Twoje Tychy 18 lutego 2014, s. 11 »»»

Program Leonardo da Vinci w Zespole Szkół nr7 w Tychach »»»

Grupa 4

Jako ostatnia grupa odbywająca praktyki na Cyprze czekało nas nie lada wyzwanie. Poprzednie grupy podniosły poprzeczkę wysoko jeśli chodzi o pracowitość. Lecz my nie zrażeni tym faktem byliśmy pozytywnie naładowani do pracy, co zostało docenione, ale od początku....

Przez miesiąc odbyliśmy razem 5 wycieczek. Oprócz Limassol, gdzie zobaczyliśmy pokaz robienia gąbek, zwiedziliśmy zamek Ryszarda Lwie Serce, wysłuchaliśmy ciekawostek na temat oliwek oraz zjedliśmy przepyszne souvlaki i zwiedziliśmy Nikozję. Głównym elementem wycieczki w stolicy Cypru było przejście na stronę Turecka i zwiedzenie katedry Agia Sophia, a mniej ważnym lecz przyjemniejszym - shopping . W górach Trodos podziwialiśmy piękne widoki, odwiedziliśmy  grób Makariosa, zwiedziliśmy monastyry oraz w tawernie spróbowaliśmy przepysznego dania cypryjskiego- meze. Podczas wycieczki do Pafos zatrzymaliśmy sie na plaży narodzin Afrodyty, gdzie zbieraliśmy kamienie w kształcie serc i zażyliśmy kąpieli w morzu. W samym Pafos podziwialiśmy mozaiki oraz odwiedziliśmy jedyną w mieście szkołę gastronomiczno-usługową, która bardzo nam sie spodobała. Najlepszą i najbardziej przyjemną wycieczką była podróż na najpiękniejszą plaże w Europie czyli Nissi Beach na Ayia Napie. Zażyliśmy tam kąpieli w pięknym, przejrzystym, błękitnym morzu i opalaliśmy się. W Larnace zwiedziliśmy kościół św. Łazarza. Odwiedziliśmy również Cavo Greco-niewielkie wzgórze, z którego rozciągają sie przecudne widoki na Cypr i morze. 

Przyjemności przyjemnościami, ale przecież pojechaliśmy tam na praktyki wiec czas opowiedzieć o naszej pracy. Praktyki odbywaliśmy w 5 gwiazdkowym hotelu "Amathus Beach Hotel" w Limasol. Każdy wykonywał swoje zadania sumiennie i szybko (przez co zawsze nam mówili "slowly, slowly" :)) dzięki czemu każdy z grupy dostał certyfikat uznania. Kelnerzy (tj. Ola, Justyna, Karolina i Darek) mieli za zadanie dbanie o porządek, polerowanie zastawy stołowej oraz nakrywanie do stołu. Na kuchni bufetowej Łukasz zajmował sie przygotowaniem, obsługą i sprzątaniem bufetu oraz sporządzaniem potraw. Na cukierni Natalia i Marek przygotowywali przepyszne ciasta, ciastka i desery oraz wykonywali piękne dekoracje. Na kuchni zimnej Magda i Monika sporządzały sałatki, robiły kanapki i przygotowywały zakąski na bufet. W kuchni gorącej Marek zajmował sie przygotowywaniem pysznych dań na ciepło.

Pracownicy przyjęli nas bardzo ciepło. Cala załoga była bardzo bardzo sympatyczna, zawsze uśmiechnięta (może dlatego ze cały rok maja słońce) i naprawdę świetnie
się z nimi pracowało. Kilka osób z naszej grupy utrzymuje kontakt z tamtejszymi ludźmi. 
Praktyki na Cyprze dały wszystkim duża dawkę wiedzy oraz nowych doświadczeń,
które z pewnością wykorzystamy w przyszłości.

Monika Franiak    

Grupa 3 - 27.09  - 25.10.2013

Pierwsza wycieczka

W niedzielny poranek wybraliśmy się na bardzo meczącą, ale za to bardzo ciekawą wycieczkę. Nasza Pani przewodnik zabrała nas do Starożytnego miasta Kurion, gdzie pokazała nam jak wyglądały ówczesne łaźnie i przytoczyła kilka ciekawostek związanych
z tym miejscem. 
Następnie przeszliśmy się na teren wykopalisk, gdzie znajduje się wzbudzający podziw amfiteatr, który został odnowiony i gdzie grywane są sztuki teatralne oraz organizowane koncerty. My także mieliśmy okazję dać tam koncert. 

czytaj dalej »»»   


Wycieczka do Nikozji

Po pięciu dniach pracy, nadszedł czas na odpoczynek. Tym razem nie spędziłyśmy go leżąc nad basenem ciesząc się słońcem i zimną kawą. Nasza grupa wyruszyła na wycieczkę
do Nikozji, największego miasta, stolicy Cypru. Kiedy zmierzałyśmy w stronę przystanku, autobus zaskoczył nas wcześniejszym przyjazdem, skutkiem tego był poranny jogging!

Gdy dojechałyśmy do celu, spotkała nas przygoda, ponieważ nasza koleżanka Angelika znalazła portfel. Cała grupa natychmiast pokazała swoje umiejętności detektywistyczne,
a następnie nasza Pani Przewodnik zaprowadziła nas do banku, gdzie poinformowano właścicielkę o zgubie. Zadowolone rozpoczęłyśmy zwiedzanie. Pierwszym punktem programu było Muzeum De Leyentis Municypal, pokazujące życie mieszkańców Nikozji
w ciągu ostatnich stuleci.

czytaj dalej »»»    

Osada, plaża, jaskinia, most - jak chcecie wiedzieć więcej to przeczytajcie

15 października odbyła się tajemnicza podróż. Nie wiedziałyśmy dokładnie gdzie jedziemy i co będziemy zwiedzać. Pani Rakowska poinformowała nas tylko, że główną atrakcją będzie plaża Nissi Beach.

Przeczytaj całą relację »»»    


Grupa 2 - 10.06  - 08.07.2013

Sprawozdanie z pobytu na praktykach na Cyprze

Pierwszego dnia pobytu na Cyprze zostaliśmy zakwaterowani w apartamentach VALANA znajdujących się w Limassol. Następnego dnia udaliśmy się do hotelu Amathus Beach Hotel w Limassol, w którym mieliśmy odbyć naszą praktykę. Tam zostaliśmy przeszkoleni w zakresie BHP, oprowadzeni po hotelu, zostały wyjaśnione nasze obowiązki i dostaliśmy  stroje do pracy. Monika Ś. oraz Aleksandra zostały przydzielone na cukiernie, Mariusz i Krzysztof pracowali na kuchni, pozostała część grupy pracowała na sali. Rozpoczęliśmy pierwszy dzień praktyk.

Praktyka w hotelu Amathus w Limassol była dla nas cennym doświadczeniem. Zarówno dla osób pracujących na kuchni jak i na sali. Była to świetna okazja dla podszkolenia swojego języka angielskiego oraz zdobycia umiejętności potrzebnych w pracy w 5* hotelu. Praca na Cyprze charakteryzowała się jasno określonymi zadaniami, każdy wiedział jakie są jego obowiązki. Do obowiązków praktykantów pracujących na cukierni należało m.in. sporządzanie deserów z owoców, przygotowywanie i pieczenie ciast i ciastek, oraz praca na bufecie. Natomiast praktykanci pracujący na kuchni obsługiwali bufet, przygotowywali potrawy tradycyjne dla kuchni cypryjskiej i wydawali zamówienia. Do obowiązków kelnerów należało m.in. polerowanie sztućców, obsługa gości restauracji hotelowej, room service, nakrywanie zastawy stołowej do śniadania, lunchu, obiadu. Duża ilość przerw sprawiała, że nasza praca była wydajniejsza i nie czuliśmy zmęczenia. Otrzymaliśmy od naszych przełożonych wiele cennych rad i zawsze służyli oni nam pomocą. Każdy pracownik charakteryzował się dużą cierpliwością i chęcią do pomocy.

Oprócz praktyk ważną częścią naszych praktyk były wycieczki.
Trzeci dzień pobytu był dniem wolnym od pracy, więc udaliśmy się na wycieczkę, by zwiedzić Zamek Limassol, Średniowieczne Muzeum Cypru oraz Stary Port.
Następna wycieczka odbyła się po 4 dniach pracy, udaliśmy się do stolicy Cypru - Nikozji. Jest to miasto podzielone na dwie części, grecką i turecką. Zwiedziliśmy tam m.in. Muzeum Leventis, Laiki Gitonia, Meczet Selimiye, który został pierwotnie wzniesiony jako gotycka katedra oraz deptak Ledra.
Czternastego dnia pobytu na Cyprze udaliśmy się na wycieczkę do miasta Larnaka, gdzie zwiedziliśmy stanowisko archeologiczne – Chirokitię. Widzielismy tam pozostałości neolitycznej osady z VI w p.n.e. Następnie odwiedziliśmy Meczet Hala Sultan Tekke wznoszący się nad jeziorem Słonym. Trzecim miejscem wycieczki była cerkiew św. Łazarza, gdzie znajduję się grób patrona. Jest to jedno z najpiękniejszych zabytków architektury bizantyjskiej na Cyprze. Kolejnym miejscem wycieczki była najpiękniejsza plaża w Europie – Nissi Beach znajdująca się w Agia Napa.

Ostatnia wycieczka obejmowała zwiedzanie parku archeologicznego Courio, gdzie widzieliśmy starożytny teatr, łaźnie rzymskie oraz oddalony o 1 km stadion. Obejrzeliśmy tam mozaiki typowe dla wczesnego chrześcijaństwa. Następnie udaliśmy się do Petra tou Romiou, skały Afrodyty, gdzie narodziła się ta grecka bogini miłości i piękna. Po zakończeniu wycieczki udaliśmy się do hotelu Amathus w Pafos, gdzie otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające odbycie praktyki.

Wycieczki, na które mieliśmy okazje pojechać okazały się bardzo interesujące, pozwoliły nam poznać kulturę oraz tradycje cypryjskie, i na długo zostaną w naszej pamięci :)

Wszyscy jednogłośnie możemy stwierdzić, że warto pojechać na Cypr by poznać ich kulturę, nawiązać nowe znajomości i co najważniejsze odbyć bardzo interesująca praktykę.

Grupa 1 - maj 2013

Rekrutacja uczestników

Rekrutacja uczestników pierwszych 2-ch grup rozpocznie się 21 grudnia 2012 i zakończy się 10 stycznia 2013, a następna potrwa do 22 czerwca 2013r.

Regulamin i wniosek »»»